برگزاری نشست تخصصی «میراث فرهنگی و جنگ» در کاخ نیاوران

5202.jpg
سعید صادقی و جاسم غضبان‌پور در نشست تخصصیبه مناسبت هفته دفاع مقدس و با همکاری انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس

برگزاری نشست تخصصی «میراث فرهنگی و جنگ» در کاخ نیاوران

به مناسبت هفته دفاع مقدس و با همکاری انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس نشست تخصصی با موضوع «میراث فرهنگی و جنگ» در تاریخ یکشنبه 6 مهر از ساعت 16 تا 19 در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران این نشست با هدف بررسی میراث فرهنگی تخریب شده در جنگ و شناسایی میراث به‌جا مانده از دوران دفاع مقدس و در قالب سه پنل تخصصی- آموزشی میراث فرهنگی در جنگ، قوانین حفاظتی میراث فرهنگی در جنگ و عکس و فیلم دفاع مقدس برگزار شد. دکتر طالبیان، آقای رئوف، جمال شورجه، سعید صادقی و جاسم غضبان پور از جمله سخنرانان این نشست تخصصی هستند.

نمایشگاه «عکس دفاع مقدس به روایت سعید صادقی» به همراه کارگاه آموزشی با رویکرد «عکس واقع گرایانه»، نمایشگاه عکس «میراث فرهنگی در جنگ» از نگاه جاسم غضبان‌پور، نمایشگاه «8 سال دفاع در قاب تصویر» با همکـاری مـوزه دفــاع مقــدس و نمایشـگاه کتاب از انتشارات انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس از جمله نمایشگاه‌هایی هستند که به مناسبت هفته دفاع مقدس در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شده اند.

نمایشگاه گروهی «از نگاه دوربین» با همکاری انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس که کار عکاسانی همچون امیرعلی جوادیان، محسن برمهانی، ابراهیم شاطری، محمد رحیمی، مهران ارشدی، اسماعیل داوری، کاظم اخوان، سعید صادقی، سیدضیاءالدین معزی، مرتضی اکبری، داور کهن‌ترابی، ساسان مویدی، محمد رازدشت و بهمن جلالی در کاخ موزه صاحبقرانیه بخش دیگری از این ویژه برنامه‌ها است.

جاسم غضبان‌پور در نشست تخصصی میراث فرهنگی و جنگ:

آثار عکس به جا مانده از دوران دفاع مقدس میراث فرهنگی محسوب می شوند.

جاسم غضبان‌پور در نشست تخصصی میراث فرهنگی و جنگ در کاخ نیاوران گفت: تنها آثار باستانی میراث فرهنگی نیستند و آثار عکس به‌جامانده از دوران دفاع مقدس نیز میراث فرهنگی محسوب می شوند.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران جاسم غضبان‌پور، عکاس دوران دفاع مقدس در نشست تخصصی میراث فرهنگی و جنگ در کاخ نیاوران ضمن توضیح عکس هایی که از تخریب آثار باستانی و تاریخی در دوران دفاع مقدس ثبت کرده توضیح داد: در تمامی کشورها نمادها و آثار جنگ به عنوان میراث فرهنگی حفظ می‌شوند اما در کشورمان تمامی آ نها از بین رفته‌اند.

وی با اشاره به ثبت و ضبط تصویری آثاری که از دشمن بعثی به‌جا مانده بود افزود: در آن زمان تصویر برگه‌های چپاول آثار که در آن‌ها نوع چپاول مشخص شده بود، پاکت سیگار، لباس‌ها، شیشه‌های نوشیدنی و غیره به عنوان بخشی از میراث دوران دفاع مقدس تهیه شد، اما اصل این آثار همگی از بین رفته‌اند.

عکس ها در سکوتشان حرف می زنند.

همچنین سعید صادقی، دیگر عکاس دوره دفاع مقدس که دارای نشان درجه یک هنری و نشان شجاعت است در این نشست اظهار داشت: عکس‌ها در سکوتشان حرف می‌زنند و این عکس‌ها را بر اساس باورهایم ثبت کرده ام. وی افزود: عکس‌های من تجربه‌ها و نگاه‌هایی است که در فطرت نسل آن زمان و با انگیزه حفظ بقای نظام که به آن اعتقاد و ایمان داشتیم خلق شده است. وی توضیح داد: در این عکس‌ها خلوص رزمنده‌ها که صادقانه برای دادن جانشان آمده بودند کاملا مشهود است. کسی برای کسب افتخار نیامده بود و همه همدل برای حفظ کشور آمده بودند.

صادقی عنوان کرد: در دورا دفاع مقدس از سربازان 13 تا از کشورهایی که برای جنگ علیه ما آمده بودند عکس تهیه کرده‌ام.

وی تصریح کرد: نسل امروز به وقایع مقدسی که ما ثبت کرده‌ایم و تنها بخشی از تمام واقیت‌ها است و ریشه سرزمین ما است نیاز دارد و باید در نسل جوان نسبت به این وقایع تعلق ایجاد کرده و آن‌ها را از حالت کلیشه‌ای خارج کنیم.

بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی از نمایشگاه عکاسان دفاع مقدس در کاخ نیاوران

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ظهر امروز از نمایشگاه عکس دو عکاس دوران دفاع مقدس در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ظهر امروز، 6 مهرماه از نمایشگاه های عکاسان حوزه دفاع مقدس، جاسم غضبان‌پور و سعید صادقی دیدن کرد.

گفتنی است در نمایشگاه عکس جاسم غضبان‌پور 15 عکس و نمایشگاه سعید صادقی 12 عکس از دوران 8 سال دفاع مقدس در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

سلطانی فر در این بازدید ضمن دیدن آثار هنرمندان یاد شده، از نزدیک با آن ها گفتگو کرد و عکاسان نیز گوشه ای از خاطرات خود در دوران دفاع مقدس را برای وی بازگو کردند.

همچنین رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پایان این بازدید، لوح تقدیر و کتاب نفیس آثار جهانی ایران را به دو عکاس حوزه دفاع مقدس اهداء کرد.

بازگشت به صفحه رویدادها